RS/FL
DS/FL/
A.net/FL
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Ethline R Williams Prep School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
you RUN the place
5815 Memorial Hwy, Tampa, Florida, 33615, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Alexander Peters
Photos (
0
)
View
Videos (
2
)
View
News (
1
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2015 - Florida FHSAA Class 1A Region 2 XC Championships (1)
2015 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (1)
2015 - Steinbrenner Invitational (18)
2014 - Florida FHSAA Outdoor State Championships (1)
2014 - Steinbrenner Invitational (11)
2012 - Florida FHSAA 1A Region 2 (10)
2012 - Florida FHSAA Outdoor State Championships (4)
2011 - Deja Vu Invitational (2)
2011 - Florida FHSAA Cross Country State Championships (5)
2011 - Florida FHSAA Outdoor State Championships (8)
2011 - Little Everglades Pre-State Invitational (3)
Folders
2011 / 2012 - (2 videos)
All Videos
Search
FHSAA XC Finals 1A Boys Race
Published by
DrBob
Nov 21st 2011, 3:57am
Comments
Florida FHSAA Cross Country State Championships
- Nov 19, 2011
Little Everglades Ranch, Dade City, FL, US
Mens 5k Class 1A XC
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
1356
Unknown Athlet
12
Trinity Prep
15:32.98
5:00.3
1
2
1361
Unknown Athlet
11
Trinity Prep
15:43.87
5:03.8
2
3
551
Moore, Daniel
12
Holy Trinity (Me
15:53.62
5:07.0
3
4
723
Mutz, Mark
12
Lakeland Christi
15:58.46
5:08.5
5
1009
Westlake, Garr
11
P.K. Yonge
16:07.55
5:11.5
4
6
548
Castagnaro, Jose
12
Holy Trinity (Me
16:13.98
5:13.5
5
7
550
Kattenberg, Tris
11
Holy Trinity (Me
16:16.69
5:14.4
6
8
1004
Brown, Jordan
12
P.K. Yonge
16:26.85
5:17.7
7
9
546
Brown, Alex
11
Holy Trinity (Me
16:27.99
5:18.0
8
10
211
Foster, Jordan
11
Circle Christian
16:29.42
5:18.5
9
11
1355
Goldberg, Sam
12
Trinity Prep
16:29.75
5:18.6
10
12
898
Clark, Troy
10
Mt Dora
16:39.07
5:21.6
11
13
676
Simpson, Scott
11
Kings Academy
16:46.02
5:23.8
12
14
1174
Keenan, Josh
11
Seffner Christia
16:51.77
5:25.7
13
15
965
Ojeda, Mario
12
Northside Christ
16:56.81
5:27.3
16
1359
Reggentin, Paul
10
Trinity Prep
16:59.36
5:28.1
14
17
552
Oliver, Cole
11
Holy Trinity (Me
17:03.78
5:29.6
15
18
317
Ramos, Adam
11
Dade Christian
17:07.06
5:30.6
19
291
Tauzer, Adam
12
Coral Springs Ch
17:08.02
5:30.9
20
802
Daughton, James
10
Maclay
17:08.97
5:31.2
16
21
547
Cacciatrore, Andre
9
Holy Trinity (Me
17:10.64
5:31.8
17
22
1483
Lambert, Noah
11
Seffner Christia
17:12.84
5:32.5
18
23
1328
Judge, Miller
12
Tampa Preparator
17:13.03
5:32.5
19
24
646
Endrulat, Jacob
11
Keswick Christia
17:13.59
5:32.7
20
25
1007
Janson, Joe
10
P.K. Yonge
17:14.61
5:33.0
21
26
1484
bemman, ra
12
All Saints Acade
17:14.83
5:33.1
27
256
Montgomery, Alexan
12
Community School
17:15.82
5:33.4
22
28
801
Covert, Travis
11
Maclay
17:16.35
5:33.6
23
29
39
Scott, Dylan
10
Baker
17:17.06
5:33.8
30
995
Runge, Peter
10
Out-of-Door Acad
17:18.19
5:34.2
31
1326
Costa, Yuri
12
Tampa Preparator
17:19.39
5:34.6
24
32
900
Hoban, Matthew
12
Mt Dora
17:19.88
5:34.7
25
33
1005
Dolan, David
12
P.K. Yonge
17:21.25
5:35.2
26
34
633
Kestner, David
12
Jupiter Christia
17:22.10
5:35.5
27
35
1360
Rhodes, Tristan
9
Trinity Prep
17:22.49
5:35.6
28
36
1199
Porter, Ross
10
Shorecrest Prepa
17:26.72
5:36.9
37
470
Potts, Hunter
Graceville High
17:28.08
5:37.4
38
258
Scott, Brent
12
Community School
17:29.49
5:37.8
29
39
210
Foster, Jakin
12
Circle Christian
17:29.81
5:37.9
30
40
838
Brady, Casey
9
McKeel
17:32.27
5:38.7
31
41
97
Gehret, James
9
Bishop Snyder
17:33.98
5:39.3
32
42
1358
Millson, Sam
10
Trinity Prep
17:37.87
5:40.5
33
43
897
Bevill, Raleigh
11
Mt Dora
17:37.94
5:40.6
34
44
99
Santiago, Brian
12
Bishop Snyder
17:40.26
5:41.3
35
45
631
Bradford, Devon
9
Jupiter Christia
17:40.60
5:41.4
36
46
950
Venable, Charles
11
North Florida Ch
17:41.83
5:41.8
37
47
1426
Fitzgibbon, Joshua
12
Westminster Acad
17:42.58
5:42.1
38
48
1327
Dubey, Mihir
11
Tampa Preparator
17:43.05
5:42.2
39
49
840
Henrikson, Leif
9
McKeel
17:43.67
5:42.4
40
50
65
Mauger, Dane
11
Benjamin
17:43.78
5:42.4
51
1294
Howell, Tobin
9
St. Stephens Ev
17:45.99
5:43.1
41
52
804
Rutledge, Jack
10
Maclay
17:47.00
5:43.5
42
53
842
Lippincott, Duncan
9
McKeel
17:47.46
5:43.6
43
54
200
Miller, Andrew
11
Christ's Church
17:47.67
5:43.7
44
55
1331
Skjaerpe, Oscar
11
Tampa Preparator
17:49.08
5:44.1
45
56
1276
Geier, Thomas
11
St. John Neumann
17:51.09
5:44.8
46
57
947
Strickland, Alexan
10
North Florida Ch
17:51.24
5:44.8
47
58
215
Wainwright, Joshua
10
Circle Christian
17:51.63
5:45.0
48
59
1277
Gingras, Ryan
12
St. John Neumann
17:52.32
5:45.2
49
60
549
Hoffman, Alex
12
Holy Trinity (Me
17:54.79
5:46.0
50
61
212
Henry, Jeffrey
10
Circle Christian
17:56.77
5:46.6
51
62
64
Matese, Austin
10
Benjamin
18:03.15
5:48.7
63
98
Rawls, Avery
12
Bishop Snyder
18:04.07
5:49.0
52
64
647
Quandt, Trevor
10
Keswick Christia
18:04.24
5:49.0
53
65
209
Ault, Joseph
10
Circle Christian
18:04.89
5:49.2
54
66
1072
Carlson, Jeremy
10
Pensacola Christ
18:06.41
5:49.7
55
67
1095
Markert, Nathaniel
12
John Paul II Cat
18:06.96
5:49.9
68
588
Kemp, Micah
9
Jay
18:07.46
5:50.1
69
1217
Fagot, David
12
South Florida HE
18:08.28
5:50.3
56
70
1290
Amato, Evan
12
St. Stephens Ev
18:09.09
5:50.6
57
71
800
Artecona, Alexande
10
Maclay
18:09.99
5:50.9
58
72
1295
Nora, Spencer
11
St. Stephens Ev
18:10.91
5:51.2
59
73
254
Fogg, Alexander
12
Community School
18:12.12
5:51.6
60
74
1071
Balentine, Joshua
10
Pensacola Christ
18:12.90
5:51.8
61
75
23
Delpeche, Sabestia
12
Archbishop Curle
18:16.97
5:53.1
62
76
213
Jamerson, Samuel
12
Circle Christian
18:18.65
5:53.7
63
77
1357
Millson, Jesse
8
Trinity Prep
18:20.29
5:54.2
64
78
95
Biala, Aren
10
Bishop Snyder
18:21.56
5:54.6
65
79
1282
Unknown Athlete
12
St. John Neumann
18:22.27
5:54.8
66
80
1175
Unknown Athlete
12
Seffner Christia
18:22.91
5:55.0
67
81
901
Miller, Chace
11
Mt Dora
18:23.82
5:55.3
68
82
100
Shaw, Alexander
12
Bishop Snyder
18:24.15
5:55.4
69
83
1432
Bidwell, Jakob
Wewahitchka
18:25.64
5:55.9
70
84
844
White, Dustin
10
McKeel
18:26.75
5:56.3
71
85
1073
Cirone, Jared
12
Pensacola Christ
18:27.25
5:56.4
72
86
1427
King, David
11
Westminster Acad
18:28.39
5:56.8
73
87
196
Downing, Seth
11
Christ's Church
18:30.07
5:57.3
74
88
799
Antworth, Matthew
12
Maclay
18:32.21
5:58.0
75
89
1096
Witzke-bellarosa,,
11
John Paul II Cat
18:32.54
5:58.1
90
1075
Johnson, Kody
11
Pensacola Christ
18:33.28
5:58.4
76
91
214
Lusk, Joshua
11
Circle Christian
18:34.86
5:58.9
77
92
96
Conley, John
12
Bishop Snyder
18:35.15
5:59.0
78
93
949
Tenney, Aaron
10
North Florida Ch
18:36.03
5:59.3
79
94
1171
Blasini, Francois
12
Seffner Christia
18:37.88
5:59.9
80
95
111
Otto, Charles
10
Boca Raton Chris
18:38.54
6:00.1
96
1424
Allsworth, Chase
10
Westminster Acad
18:39.67
6:00.4
81
97
1006
Gerhardt, Brett
9
P.K. Yonge
18:41.16
6:00.9
82
98
1278
Quevedo, Justin
11
St. John Neumann
18:41.72
6:01.1
83
99
841
Jones, Dakota
9
McKeel
18:45.54
6:02.3
84
100
678
Walz, Caleb
11
Kings Academy
18:47.24
6:02.9
85
101
1434
Combs, Nicholas
Wewahitchka
18:49.27
6:03.5
86
102
803
Keane, Dennis
12
Maclay
18:50.46
6:03.9
87
103
1280
Sintic, Christophe
11
St. John Neumann
18:51.52
6:04.2
88
104
1218
McCulloch, Ian
8
South Florida HE
18:51.88
6:04.4
89
105
1172
Chambers, Cory
10
Seffner Christia
18:52.12
6:04.4
90
106
408
Dannelly, Philip
12
First Coast Chri
18:52.18
6:04.5
107
24
Diaz, Daniel
10
Archbishop Curle
18:52.85
6:04.7
91
108
902
Pruim, Hayden
11
Mt Dora
18:53.46
6:04.9
92
109
1293
Howell, Henry
6
St. Stephens Ev
18:54.73
6:05.3
93
110
1325
Cloud, Andrew
11
Tampa Preparator
18:54.99
6:05.4
94
111
672
Albert, Luke
10
Kings Academy
18:57.78
6:06.3
95
112
1074
Jekel, Justin
9
Pensacola Christ
18:58.47
6:06.5
96
113
871
Martayan, Emil
10
Miami Country Da
19:00.03
6:07.0
97
114
1292
Gentry, Brian
11
St. Stephens Ev
19:01.25
6:07.4
98
115
872
Shultz, Julian
9
Miami Country Da
19:03.34
6:08.0
99
116
635
Mcintosh, Lachlan
11
Jupiter Christia
19:03.94
6:08.2
100
117
253
Casola, Justin
12
Community School
19:04.28
6:08.3
101
118
1173
Wright, David
8
Seffner Christia
19:05.31
6:08.7
102
119
675
Sexton, Nicolas
11
Kings Academy
19:05.96
6:08.9
103
120
1220
Pulido, Javier
12
South Florida HE
19:06.71
6:09.1
104
121
1076
Moses, Richard
12
Pensacola Christ
19:06.99
6:09.2
105
122
197
Hamilton, Christia
8
Christ's Church
19:07.11
6:09.3
106
123
1279
Unknown Athlete
12
St. John Neumann
19:08.43
6:09.7
107
124
673
Mayer, Lucas
11
Kings Academy
19:11.20
6:10.6
108
125
873
Weiss, Carter
10
Miami Country Da
19:12.21
6:10.9
109
126
843
Logsdon, Clay
11
McKeel
19:12.84
6:11.1
110
127
1177
Villa, Austin
11
Seffner Christia
19:13.24
6:11.2
111
128
1430
Sharpe, Ryan
12
Westminster Acad
19:16.88
6:12.4
112
129
1219
Nevils, Benjamin
11
South Florida HE
19:17.21
6:12.5
113
130
868
Cohen, Alexander
7
Miami Country Da
19:18.75
6:13.0
114
131
1436
Lister, Micah
Wewahitchka
19:19.62
6:13.3
115
132
644
Bird, Matt
11
Keswick Christia
19:21.26
6:13.8
116
133
1291
Carr, Nathan
12
St. Stephens Ev
19:22.00
6:14.1
117
134
1429
Ricketts, Adrian
11
Westminster Acad
19:25.35
6:15.1
118
135
25
Salow, Nicholas
11
Archbishop Curle
19:25.85
6:15.3
119
136
645
Endrulat, Derek
12
Keswick Christia
19:26.34
6:15.4
120
137
674
Rivera, Christophe
11
Kings Academy
19:27.48
6:15.8
121
138
201
Pierce, Bradley
11
Christ's Church
19:29.23
6:16.4
122
139
899
Hauman, James
11
Mt Dora
19:29.64
6:16.5
123
140
1077
Jekel, Jacob
12
Pensacola Christ
19:30.83
6:16.9
124
141
677
Tourigny, Brandon
9
Kings Academy
19:32.61
6:17.5
125
142
648
Schaefer, Brad
12
Keswick Christia
19:32.78
6:17.5
126
143
1281
Sweeney, Brendan
12
St. John Neumann
19:33.41
6:17.7
127
144
198
Hutchins, Benjamin
8
Christ's Church
19:35.53
6:18.4
128
145
948
Strickland, Jonath
12
North Florida Ch
19:38.80
6:19.5
129
146
257
Rochette, Zachary
9
Community School
19:38.88
6:19.5
130
147
870
Guerra, Joshua
11
Miami Country Da
19:39.94
6:19.8
131
148
21
Antido, Nikko
10
Archbishop Curle
19:40.46
6:20.0
132
149
650
Welch, James
12
Keswick Christia
19:41.39
6:20.3
133
150
1433
Bryan, Michael
Wewahitchka
19:45.27
6:21.5
134
151
869
Finvarb, Ryan
6
Miami Country Da
19:48.33
6:22.5
135
152
26
Smith, Michael
10
Archbishop Curle
19:49.36
6:22.9
136
153
1437
Sarmiento, Tyler
Wewahitchka
19:52.39
6:23.8
137
154
649
Shearer, CJ
8
Keswick Christia
19:53.74
6:24.3
138
155
839
Rydzik, Tristan
McKeel
19:55.67
6:24.9
139
156
634
Lindsey, W Lawson
11
Jupiter Christia
19:56.34
6:25.1
140
157
22
Chacon, Lazaro
12
Archbishop Curle
19:58.30
6:25.7
141
158
255
Marler, Brian
12
Community School
19:59.80
6:26.2
142
159
946
Grant, Garet
8
North Florida Ch
20:00.59
6:26.5
143
160
867
Callado, James
12
Miami Country Da
20:03.39
6:27.4
144
161
1428
McCracken, Casey
9
Westminster Acad
20:04.27
6:27.7
145
162
1330
Peters, Alexander
11
Tampa Preparator
20:04.69
6:27.8
146
163
199
Leonard, Michael
9
Christ's Church
20:05.97
6:28.2
147
164
805
Sweeney, Mattew
9
Maclay
20:08.53
6:29.0
148
165
1008
Van Arnam, Matt
11
P.K. Yonge
20:13.81
6:30.7
149
166
1438
Scott, Shaquille
Wewahitchka
20:17.63
6:32.0
150
167
27
Smith, Sean
9
Archbishop Curle
20:23.69
6:33.9
151
168
195
Brandvold, Riley
9
Christ's Church
20:28.84
6:35.6
152
169
1329
Carns, Chris
Tampa Preparator
20:30.32
6:36.0
153
170
945
Collins, Shelby
10
North Florida Ch
20:34.88
6:37.5
154
171
944
Bodiford, Brandon
10
North Florida Ch
20:41.75
6:39.7
155
172
903
Hadley, Aaron
11
Mt Dora
21:03.89
6:46.8
156
173
1435
Sarmiento, Weston
Wewahitchka
21:09.78
6:48.7
157
174
1296
Tolentino, Chad
12
St. Stephens Ev
21:22.56
6:52.9
158
175
1476
Nereau, Christian
10
Jupiter Christia
21:28.96
6:54.9
159
176
1221
Rivera, David
9
South Florida HE
22:12.78
7:09.0
160
177
1425
Wood, Daniel
8
Westminster Acad
22:20.50
7:11.5
161
178
636
Nguyen, Huy
11
Jupiter Christia
22:56.85
7:23.2
162
179
632
Danahy, Joseph
10
Jupiter Christia
23:20.02
7:30.7
163
« Videos attached to Meet: »
3A BOYS RACE STATE 2011
3A GIRLS STATE RACE 2011
4A GIRLS RACE STATE ,2011
Andres Arroyo- Boys 4A FHSAA Champion
Belen Jesuit Boys-Florida FHSAA State Cross Country Finals 2011
Boy 4A Top 10 Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 201
Boys 1A Team Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 201
Boys 1A Race Footage (SG) -Florida FHSAA State Cross Country Fina
Boys 1A Top 10 Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 20
Boys 2A Race Footage (SG) -Florida FHSAA State Cross Country Fina
Boys 2A Team Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 2011
Boys 2A Top 10 Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 20
Boys 3A Race Footage-Florida FHSAA State Cross Country Championsh
Boys 3A Team Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 2011
Boys 3A Top 10 Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 20
Boys 4A Finish-Florida FHSAA Cross Country Meet 2011
Bridget Blake- Dr. Phillips- Girls 4A FHSAA State Champion
Carlos Miranda- 3A Boys 3rd Place FHSAA State Finals
Chris Derrick and Colby Lowe on last college race - Men's In
Chris Godwin- Runner-up Boys 4A FHSAA State Finals
Daniel Salas- 2nd Place Boys 1A
Danielle Van Liere- 1A Girls 6th Place and Team Champion
Deasha Rogers - Runner Up 2A Girls
Elliot Clemente 3A Boys Champ - FHSAA Florida State Cross Country
Emily Headley- Olympia HS- Girls 4A State Runner-Up
FHSAA XC Finals 1A Boys Race
FHSAA XC Finals 1A Girls Finish
FHSAA XC Finals 2A Boys Race
FHSAA XC Finals 2A Girls Race
Garrett Westlake and Jordan Brown- 1A State Meet Boys
Girls 1A Race Footage-Florida FHSAA State Cross Country Champions
Girls 1A Team Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 201
Girls 1A Top 10 Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 2
Girls 2A Race Footage (SG) -Florida FHSAA State Cross Country Fin
Girls 2A Team Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 201
Girls 2A Top 10 Awards-Florida FHSAA State Cross Country Finals 2
Girls 3A Finish-Florida FHSAA Cross Country Meet 2011
Girls 3A Race Footage-Florida FHSAA State Cross Country Finals 20
Girls 3A Team Awards-Florida FHSAA Cross Country Finals 2011
Girls 3A Top 10 Awards-Florida FHSAA Cross Country Finals 2011
Girls 4A Finish-Florida FHSAA Cross Country Meet 2011
Girls 4A Race Footage-Florida FHSAA State Cross Country Finals 20
Girls 4A Team Awards-Florida FHSAA Cross Country Finals 2011
Girls 4A Top 10 Awards-Florida FHSAA Cross Country Finals 2011
Julie Wollrath- Girls 1A State Champion
Mary Kate Ponder College Announcement-Florida FHSAA Cross Country
Max del Monte- 4A Boys FHSAA Runner-Up
Mitchell Moore- 5th Place Boys 4A State Meet
Olivia Ortiz- Lakewood Ranch- 3A Girls FHSAA State Champion
Providence Girls 1A State Champions-Florida FHSAA State Cross Cou
Ryan Gousse- Boys 1A State Champion
Shelby Davidson- Girls 2A State Champion
Stefanie Kurgatt- Runner Up Girls 1A
Click here
for full results.
Hashtags
#florida
#fhsaa
#cross
#country
#state
#championships
#state-meet
#high-school
More videos
Boys 1A Race Footage (SG) -Florida FHSAA State Cross Country Finals 2011
222 shares:
Florida FHSAA Cross Country State Championships
,
All Saints Academy Track & Field and Cross Country - Winter Haven, Florida
,
Archbishop Curley Notre Dame High School Track & Field and Cross Country - Miami, Florida
,
Baker School Track & Field and Cross Country - Baker, Florida
view all
1
like:
ddetorres
view all
0
comment(s)
History for Ethline R Williams Prep School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
20
28
2014
12
3
2013
4
2012
14
8
2011
18
7
2010
2
Show 3 more
Hashtags
#florida
#fhsaa
#cross
#country
#state
#championships
#state-meet
#high-school
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!